مصارف نانوسیل در دندانپزشکی

کاربرد نانوسیل

مصارف نانوسیل در دندانپزشکی

نانوسيل يك ضد عفوني كننده و استريليزان بسيار قوي مي باشد كه درتركيب آن پراكسيد هيدروژن بعنوان يك اكسيد كننده بر روي تمامي ميكروارگانيسم ها ( ويروسها، باكتريها، قارچها ، تك ياخته ها و … ) و همچنين بيوفيلم موثر بوده و در دزهاي پيشنهادي باعث از بين رفتن آنها مي گردد. نقره نيز علاوه بر دارا بودن خصوصيات ضد عفوني كنندگي ، با پراكسيد هيدروژن سينرژيسم بوده و موجب افزايش قدرت اثر و پايداري نانوسيل مي گردد . نانوسيل داراي سرعت اثر قابل ملاحظه اي بوده و علاوه بر عدم ايجاد رنگ ، بو و مزه هيچ گونه خطري براي محيط زيست نداشته و حتي در صورت استفاده هاي مداوم و طولانی مدت، مقاومت باكتريايي ايجاد نمي نمايد.

الف )استریلیزاسیون سطوح و تجهیزات حساس

نانوسیلD6یک محلول استریل کننده شیمیایی می باشد و طبق نتایج حاصل از آزمایشات انجام شده بر روی این ماده، اثبات گردید که نانوسیل D6 قادر است اسپور باسیلوس سوبتیلیس (شاخص تعیین کننده جهت مواد استریلیزان طبق استاندارد ملی) را در مدت زمان کوتاه(کمتر از30 دقیقه)از بین ببرد.از محلول نانوسیل D6 برای استریلیزاسیون سطوح و تجهیزاتی از قبیل فرزهای کارباید والماسه، ابزار آندودنتیک، فایل، پیزو، گیتس و... و همچنین انواع سیستم های اولتراسونیک، سر قلم های جرم گیری و یا انواع الواتور، داویه و قلم ها و.... میتوان استفاده کرد. به منظور اطمینان خاطر از انجام استریلیزان موفق موارد زیر را مد نظر قرار دهید:

- وسایل و تجهیزات مورد نظر را به مدت 30 دقیقه در محلول نانوسیل D6 غوطه ور سازید و پس از خشک شدن در شرایط آسپتیک، با اطمینان خاطر استفاده نمائید.

بعد از استفاده از نانوسیل، نیاز به آبکشی وسایل و ابزار نمی باشد.

-در صورت مصارف با میزان بالا میتوانید از محلول نانوسیل غلیظ(سورفامد) جهت ساخت محلول نانوسیل D6 استفاده نمائید.

- برای ساخت محلول نانوسیل دی6 ،60میلی لیتر از محلول نانوسیل غلیظ(سورفامد) را به 940 میلی لیتر آب اضافه کنید.

- محلول نانوسیل D6بر روی سطوح فلزی از جنس استیل ضدزنگ و بسیاری از موارد دیگر خورندگی ایجاد نمی کند .لیکن جهت استفاده در سطوح و ابزار فلزی غیر از استیل ضدزنگ حتما روی قسمت کوچکی، توسط محلول نانوسیل D6تست شده وسپس استفاده شود.

ب ) ضد عفونی سطوح و تجهیزات نیمه حساس

یکی از منابع مهم انتقال آلودگی در دندانپزشکی دستگاه ها و تجهیزات آلوده می باشد. نانوسیل D2 بعنوان یک ضد عفونی کننده ایده آل بدون ایجاد خورندگی جهت ضد عفونی کردن سطوح و تجهیزات نیمه حساس دندانپزشکی از قبیل کف و دیوارهای مطب یا کلینیک،یونیت ها،دستگیره ها، کلیدهای یونیت ، میز و دسته میز ابزار،آمالگامکریر ،کندانسور،کراشورها و همچنین ضدعفونی انواع توربین، آنگل، ایرموتور و هندپیس توصیه می گردد.

- در صورت مصارف با میزان بالا میتوانید از محلول نانوسیل غلیظ (سورفامد) جهت ساخت محلول نانوسیل D2 استفاده نمایید.

- برای ساخت محلول نانوسیل دی2 ، 20میلی لیتراز محلول نانوسیل غلیظ (سورفامد) را به 980میلی لیتر آب اضافه نمایید.

جهت ضدعفونی سطوح و تجهیزات نیمه حساس ، نانوسیل D2 را بر روی سطوح مورد نظر اسپری کنید و تا خشک شدن کامل آن صبر کنید. پس از استفاده از محلول نانوسیل نیازی به آبکشی سطوح نمی باشد.

توجه :غلظت دقیق مورد نیاز نانوسیل جهت ضدعفونی سطوح مختلف به میزان کثیفی ، بار آلودگی و مدت زمان ضدعفونی بستگی دارد. بدین صورت که هر چه کثیفی و بار آلودگی بیشتر باشد غلظت مورد نیاز بیشتر است و بالعکس ، همچنین هر چه زمان ضدعفونی بیشتر باشد، غلظت مورد نیاز میتواند کمتر باشد. لذا توصیه میشود جهت حصول به نتیجه بهتر و صرفه جویی در مصرف ،قبل از ضدعفونی،سطوح کاملا پاکسازی و تمیز گردد.

ج ) ضدعفونی کردن سیستم آب یونیت

در یونیت های دندانپزشکی مقدار زیادی آب به منظور شستشوی زخم، شستشوی دهان و سرد کردن وسایل مورد نیاز است. این آب بطور پیوسته وارد حفره های دهان و بصورت آئروسل وارد دستگاه تنفسی فوقانی افراد تحت درمان میگردد. آلودگی لوله یونیت دندانپزشکی (Dental Unit Waterline (DUW عمدتا ناشی از باکتری هایی است که در ساختار بیوفیلم هاوجود داشته و روی سطح داخلی لوله های آب می مانند. بیوفیلم بطور مداوم آب یونیت را آلوده می نماید و خطر مهمی جهت ایجاد عفونت برای پرسنل دندانپزشکی و بیماران محسوب می شود.

بعضی از باکتری های یافت شده در آب یونیت دندانپزشکی شامل سودوموناس ، لژیونلا و گونه های مایکوباکتریوم (بجز توبرکلوزیس) می باشد، که ضدعفونی کننده نانوسیل در مدت زمان کوتاهی قادر به از بین بردن آنها می باشد.

(Dental Unit Water Systems( DUWSآلوده به پاتوژنهای فرصت طلب و باکتریهای دهانی می باشند و احتمال انتقال بیمار به بیمار آلودگی وجود دارد.

در دستورالعمل جدید انجمن دندانپزشکان انگلستان (BNA) پیشنهاد شد که دندانپزشکان باید به منظور کاهش بار میکروبی ، در آغاز هر روز به مدت 2 دقیقه به هر HAND PIECE که آب را (با سرعت کم یا زیاد) خارج میکند، اجازه دهند که تخلیه شده (Flush) تا از آلودگی میکروبی کاسته شود. این روش میتواند آلودگی را تا حدود 30% کاهش دهد. زمانهای طولانی تر آب شویی ممکن است موثر باشد اما نمیتواند همیشه در کلینیک امکان پذیر باشد، به علاوه بیوفیلمی که توسط آب شویی باقی می ماند باعث به دام انداختن باکتری های پلانکتونی می گردد.انجمنADA و CDC (مرکز پزشکی و کنترل بیماریها) استانداردی برای آب سیستم یونیت دندانپزشکی پیشنهاد کرده که بر اساس آن نباید تعداد باکتری ها بیش از cfu/ml200 باشد. ممکن است بمنظور کاهش آلودگی میکروبی و میزان تشکیل بیوفیلم در طولانی مدت، لازم باشد که طراحی جدید در مورد یونیت های دندانپزشکی صورت گیرد، اما در کوتاه مدت، مواد ضدعفونی کننده موثر مورد نیاز هستند تا تشکیل بیوفیلم را کنترل کنند.)

رشد مجدد بیوفیلم به دنبال مصرف مواد ضدعفونی کننده در طول 7 تا 14 روز اتفاق خواهد افتاد.جهت کاهش شمارش میکروبی برنامه هفتگی لازم است که این امر،از استانداردهای آب آشامیدنی اروپا یا دستورالعمل ADA پیروی کند و در این بین استفاده روزانه و یا پیوسته از مواد ضدعفونی کننده، مناسب تر می باشد.

نانوسیل 2 در صد ضدعفونی کننده ای مناسب جهت ضد عفونی سیستم آب یونیت دندانپزشکی می باشد. سیستم آب یونیت با محلول نانوسیل 2 درصد پر شده و در تمام طول شب باقی گذاشته میشود، سپس برای 30 ثانیه با آب استریل در صبح روز بعد، قبل از درمان مریض با فشار شستشو میشود.

ضدعفونی هفته ای یکبار در طول شب (15 ساعت) با استفاده ازنانوسیل 2 درصد، تراکم باکتریایی را به میزان کمتر از cfu/ml200(توصیه شده توسط ADA) کاهش میدهد و مانع از انباشته شدن یا انسداد لوله های آب یونیت دندانپزشکی با رسوبات آلی با منشا بیوفیلم و یا شیمیایی می گردد و در ضمن ، بوی بد ناشی از تجمع باکتری در سیستمهای آب دندانپزشکی) که به عنوان یک مشکل در 40 سال گذشته شناخته شده است) را برطرف میکند.

د) ضدعفونی دهان و دندان

در عفونت های دهان و گلو میتوان از دهان شویه آنتی باکتریال نانوسیل D1 استفاده نمود. دهان شویه نانوسیل D1 به دلیل خواص آنتی میکروبیال و نیز آزاد سازی اکسیژن از تکثیر جمعیت میکروبی غیر هوازی موثر در بیماری های پریودنتال جلوگیری می نماید.

همچنین نانوسیل D1 حاوی پراکسید هیدروژن می باشد که به عنوان یک منبع آزاد کننده اکسیژن باعث افزایشسرعت ترمیم زخم ها و اولسرهای دهانی ، از بین بردن و کاهش میزان التهابات بافت های دهانی ، جلوگیری از تشکیل پلاک های دندانی و بیماری های پریودنتال از طریق اثرات باکتریوسیدالی بر روی میکروارگانیسم های غیر هوازی ( پاتوژن های دهانی ) می گردد.

دهانشویه نانوسیلD1+F یک فرمولاسیون ترکیبی از پراکسید هیدروژن و سدیم فلوراید میباشد که ضمن داشتن اثرات آنتی سپتیکی ، اکسیژن رسانی به بافت های دهانی و خاصیت ضد پوسیدگی باعث افزایش سلامت دهان و دندان و نیز احساس خنکی و تازگی در دهان میگردد.با توجه به اینکه پراکسید هیدروژن بعنوان ماده موثره در دهان شویه ها با خاصیت ضد التهاب لثه/ضد پلاک دندان و نیز جهت شستشوی جراحات و بافت های عفونی دهان مورد تایید FDA (سازمان غذا و داروآمریکا) قرار گرفته است، دهانشویه نانوسیلD1+Fنیز به دلیل دارا بودن پراکسید هیدروژن بعنوان یک دهانشویه موثر و مناسب در بیماری های التهابی بافت محیطی پریودنتال کاربرد دارد.

پراکسید هیدروژن دارای خواص سفید کنندگی و از بین برنده لکه های دندانی نیز می باشد و همچنین بدلیل خواص اکسید کنندگی باعث از بین رفتن بوی بد دهان میگردد.

ه) ضدعفونی کردن دستها

رعایت بهداشت شخصی یکی از مهمترین عوامل در پیشگیری از انتقال و گسترش عفونت ها میباشد.80% عفونتها می توانند از طریق دستهای آلوده منتقل شوند لذا جهت ضد عفونی کردن دستهای دندانپزشکان ، پرسنل و بیماران پس از شستشو با مواد شوینده ،توصیه میگردد از فوم دست نانوسیل F2 استفاده شود که نیاز به آبکشی ندارد.نانوسیل F2 به فرم کف مقرون به صرفه در هزینه و وقت میباشد و کلیه قسمتهای دست را به خوبی پوشش داده و مانع از هدر رفت مایع می گردد.

ی) ضدعفونی موضعی قبل از جراحی و پانسمان

پوست بعنوان اولین سد دفاعی در برابر ورود میکروب های مضر به داخل بدن شناخته شده است. به منظور جلوگیری از ورود عوامل عفونی به داخل بدن ، زخمها و جراحات پوستی ،موضع جراحی ،موضع تزریق و پانسمان را میتوان با محلول نانوسیل I ضد عفونی کرد.ضدعفونی کننده و آنتی سپتیک (Antiseptic) موضعی نانوسیلI بهترین جایگزین الکل و بتادین می باشد