خلاصی از بوی بد دهان

مقالات نانوسیل

 خلاصی از بوی بد دهان
علل بوی بد دهان کدامند؟

اگر شما از بوی بد دهان بطور مزمن رنج می برید، مهم است که بعد از شناسایی علت مربوطه، برای درمان قطعی و موثر آن تصمیم بگیرید. نفس بد بو علت های متفاوتی دارد که در ذیل بطور مختصر به آن اشاره شده است:

استفاده از تنباکو
اگر سیگار می کشید پیشنهاد می گردد در اسرع وقت آن را ترک کنید. نفس بدبوی شما ممکن است علل دیگری نیز داشته باشد اما استفاده از تنباکو قطعاً در ایجاد بوی بد دهان موثر می باشد. اگر برای ترک سیگار آماده هستید با پزشک و یا دندانپزشک خود مشاوره کنید

آنچه می خورید و یا آنچه نمی خورید
بعضی مواد غذایی مانند سیر در ایجاد بوی بد دهان ، بطور موقت نقش دارند. زمانیکه این مواد وارد جریان خون می شوند بوی بد از طریق تنفس منتشر می شود و مادامیکه بدن در حال انجام عملیات هضم و جذب ماده غذایی می باشد این بو نیز باقی می ماند. بنابراین هیچ راه حل سریعی برای برطرف کردن آن وجود ندارد.

خشکی دهان
اگر دهان شما به شدت خشک است و بزاق کافی نیز برای شستشوی ذرات مواد غذایی و باکتریها در دهان شما وجود ندارد، این امر موجب ایجاد بوی نامطبوع می شود.

عفونت
بوی بد دهان ممکن است نشانه ای از وجود عفونت در نقطه ای از بدن نیز باشد. اگر شما بطور دائم و مزمن از بوی بد دهان رنج می برید و دندانپزشک شما علت را چیزی غیر از مشکلات دهان و دندان میداند برای علت یابی بیشتر به پزشک مراجعه کنید چرا که این مشکل می تواند نشانه ای از طیف وسیعی از بیماریها از جمله عفونت های دستگاه تنفسی، سینوزیت، برونشیت، دیابت یا مشکلات کبدی و کلیوی باشد. بنابراین نباید از آن چشم پوشی کرد.

بهترین راه برای بهبود بوی بد دهان یک برنامه مراقبتی دهان و دندان شامل روزانه دوبار مسواک زدن و یکبار نخ دندان کشیدن جهت زدودن ذرات غذایی و باکتریها ، می باشد.

شستشوی دهان تنها برای مدت کوتاهی میتواند در برطرف کردن نفس بد بو موثر باشد، چناچه شما به طور دائم این مشکل را دارید و دندانپزشک نیز سطح پائین بهداشت در محوطه دهان را به عنوان عامل اصلی بوی بد دهان تشخیص داده است، ممکن است وی یک شستشو دهنده ی آنتی باکتریال ( نظیر دهانشویه D1 ) را برای کمک به کنار گذاشتن باکتریها، پیشنهاد کند.