فوائد پراکسید هیدروژن

مقالات نانوسیل

 فوائد پراکسید هیدروژن
سازمان غذا و دارو آمریکا (FDA) استفاده از پراکسید هیدروژن را به عنوان ماده موثره در دهان شویه های با خاصیت ضد پلاک دندان و ضد التهابات لثه مورد تایید قرار داده است. بنابراین دهان شویه های حاوی پراکسید هیدروژن به عنوان یک دهانشویه موثر و مناسب در بیماریهای پریودنتال کاربرد دارد. پراکسید هیدروژن دارای خواص سفیدکنندگی و از بین برنده لکه های دندانی نیز بوده و به دلیل خواص اکسیدکنندگی باعث از بین رفتن بوی بد دهان نیز می گردد. همچنین این ماده به عنوان یک منبع آزاد کننده اکسیژن و به سبب خاصیت از بین بردن میکروارگانیسم های غیر هوازی (پاتوژن های دهانی)، باعث افزایش سرعت ترمیم زخم های دهانی، از بین بردن و کاهش التهابات بافت های مخاطی دهان، جلوگیری از تشکیل پلاک های دندانی و ممانعت از بروز بیماری های پریودنتال می گردد.
پراکسید هیدروزن با دو مکانیسم اثر متفاوت به شرح ذیل بر روی پلاک های دندانی موثر می باشد:

1- بدلیل خواص آنتی میکروباکتریال و نیز آزادسازی اکسیژن از تکثیر جمعیت میکروبی غیرهوازی موثر در بیماری های پریودنتال جلوگیری می نماید.
2- حباب های ایجاد شده ناشی از آزاد شدن اکسیژن(Effervescent و Bubbling ) بر روی سطوح دندانی، اثرات پاک کنندگی مکانیکی و یا سست کردن پلاک های میکروبی را دارا می باشد.

توجه:

استفاده از دهانشویه ها به هیچ وجه نباید جایگزین دوبار مسواک زدن در روز و روزی یک بار استفاده از نخ دندان گردد. مصرف روزانه دهانشویه پس از مسواک و به ویژه قبل از خواب توصیه می گردد. حداقل نیم ساعت پس از استفاده از دهانشویه باید از خوردن و آشامیدن و شستشوی دهان خودداری نمود.