پاکسازی میکروبها از سطوح خانه

مقالات نانوسیل

 پاکسازی میکروبها از سطوح خانه
همگان از مخاطرات تجمع میکروب‌ها و مواد آلوده در خانه و محیط زندگی آگاه بوده و به‌دنبال یک راه حل مناسب برای پاکسازی محل زندگی خود از میکروب‌ها هستیم. یکی از راه های مطمئن، استفاده از مواد ضدعفونی کننده و گندزدا می باشد. برای آشنایی با روش‌های پاکسازی بهتر است در ابتدا تعریف ضدعفونی کننده و معانی و اهداف گند زدائی را بدانیم.

ضدعفونی کننده به موادی اطلاق می‌شود که برای کنترل، جلوگیری از انتشار و از بین بردن اجرام بیماری‌زا (باکتری‌ها، ویروس‌ها، قارچ‌ها) در سطح اماکن و یا روی سطوح اشیاء مورد استفاده قرار می‌گیرند. بر خلاف آنتی بیوتیک‌ها که با بالاترین غلظت و چندین ساعت تماس، اثر باکتری کشی و توقف رشد باکتری‌ها را دارند، ضدعفونی کننده‌ها عموماً در مدت زمان کمتری اثرکرده و همزمان باکتری‌ها، ویروس‌ها ، قارچ‌ها و انگل‌ها را از بین برده و معمولاً برای سطوح بی جان استفاده می‌شوند.

گندزدایی روشی است برای کاهش تعداد میکروب‌ها به میزانی که تهدیدی برای ایجاد بیماری نباشند.

هدف از کاربرد ضدعفونی کننده ها در سطوح خانگی و گندزدایی نیز جلوگیری از ورود و انتشار عوامل بیماری‌زا و پاکسازی میکروب‌های موجود بر روی سطوح که همراه با گرد و غبار، مواد و وسایل آلوده و یا تماس دست آلوده وارد شده‌اند، می‌باشد. محلول گندزدای مناسب منازل باید دارای چه مشخصاتی باشد؟

ویژگی های لازم برای یک گندزدای شیمیایی مناسب:

1- گستره اثر وسیعی داشته باشد.
2- محلول در آب باشد.
3- برای پوست و چشم ایجاد حساسیت نکند.
4- دارای بخارات سمی و بوی زننده نباشد.
5- میکروارگانیزم‌های بیماری‌زا نسبت به آن مقاوم نباشند.
6- روش استفاده از آن آسان باشد.
ضد عفونی کننده‌های شیمیایی موجود در بازار واجد ترکیبات متفاوت با ویژگی‌های خاص خود می‌باشند. یکی از ترکیبات موثر و با اثرات گسترده، پراکسید هیدروژن همراه با یون نقره می باشد. این ترکیب یک اکسید کننده بسیار قوی است که پس از تأثیر گندزدایی به آب و اکسیژن تجزیه می شود و یک محصول سبز یا موافق محیط زیست است. این ویژگی منحصر به فرد باعث شده تا در صنایع گوناگون مورد استفاده قرار گیرد.

شرکت داروسازی کیمیافام برای اولین با در ایران موفق به دستیابی به تکنولوژی ساخت و تولید این مادۀ ضد عفونی کننده قدرتمند شده است و محلول « نانوسیل D2 » از زیر مجموعۀ تولیدات این شرکت، محصولی مناسب برای ایجاد آرامش خاطر مصرف کنندگان با هدف پاکسازی میکروبی تمام سطوح خانگی می باشد.

الهام رشیدی
کارشناس میکروبیولوژی
13/12/92