بررسی اثر بخشی دهانشویه نانوسیل d1+f بر روی بیماریهای دهان

مقالات نانوسیل

بررسی اثر بخشی دهانشویه نانوسیل
  
 d1+f  بر روی بیماریهای دهان
سلامت دهان و دندان يكي از موارد مهم دستيابي به بهداشت عمومي است كه در سلامت كلي افراد جامعه تاثير به سزائي دارد. پوسیدگی دندان همچنان يكي از شايعترين بيماريهايي است كه جامعه انسانی را تحت تاثير قرار ميدهد و در بين اقشار جامعه با هر نژاد، جنس، سن و رده اجتماعي مشاهده ميشود .

تحقيقات و بررسيها نشان داده است كه موثرترين راه مقابله با اين بيماريها پيشگيري از آن مي باشد. سایر بيماريها بطور مستقيم نقشي در ايجاد پوسيدگي دندان ندارند اما بطور ثانويه در اثر استفاده از دارو يا بدون دارو مثلا در بيماري عصبي و .... باعث مي شوند دندان ها تمایل بيشتري نسبت به پوسيدگي داشته باشند. بهترين راه براي پيشگيري ازپوسيدگي، مقاوم سازي دندانها مي باشد. مقاوم سازي دندان ها در واقع روشهايي مي باشند كه از طریق آنها زمينه مساعد براي رشد باكتريها از بین می رود و همچنین می توان دندان ها را در مقابل پوسيدگي تقويت کرد. يكي از روشهاي مقاوم سازي دندان ها استفاده از فلورايد مي باشد .

فلورايد يك ماده معدني طبيعي است كه در پوسته زمين وجود دارد و در طبيعت به وفور يافت مي شود از مواد مهم در ساختمان ميناي دندان مي باشد و در استخوانها و دندانهاي در حال رشد كودكان تجمع كرده و به سفت شدن مینای دندانها قبل از پیدایش آنها كمك مي نمايد. فلورايد در استحکام ميناي دندان بزرگسالان نيز موثر مي باشد و هر چقدر ميزان آن در مينا بيشتر باشد دندان مقاومتر مي شود. بنابراين بايد به طرق مختلف مقدار اين ماده را در مينا افزايش داد . به همین جهت اغلب به منظور جلوگيري از پوسيدگي دندان، فلورايد را به آب آشاميدني اضافه مي كنند. مطالعات نشان داده است احتمال بر عدم پوسيدگي دندانها در افرادي كه در سنين رشد آب حاوي فلورايد استفاده می کنند ، يك سوم افرادي است كه آب بدون فلورايد مصرف می کنند. فلورايد نه تنها براي كودكان بلكه براي تمام سنين سودمند مي باشد و مصرف آن براي جلوگيري از پوسيدگي دندان بطور روزانه توصيه ميگردد.

فلورايد موجود در آب آشاميدني بهترين راه براي تقویت دندانها در مقابل پوسیدگی مي باشد ولي بدليل كم بودن ميزان آن در آب مصرفي ما كه درحدود ppm 4/0_ 3/0مي باشد ( حد لازم 1ppm) بايد از روشهاي ديگر براي افزايش اين ماده در ميناي دندان استفاده نمود. اصطلاح فلورايد تراپي در حقيقت همان مقاوم کردن دندانها از راه دهان است ویکی از راههای آن استفاده از دهانشویه های حاوی فلوراید می باشد که بعنوان یک مکمل می تواند باعث مقاوم شدن دندانها شود. شركت داروسازي كيميافام با توجه به اولويت امر پيشگيري در دندانپزشكي و با توجه به مزایای فلورايد اقدام به توليد محصول جديد دهانشويه به نام دهانشویه نانوسيل D1+F نموده است .

ترکیبات و مکانیسم اثر :

دهانشويه نانوسيل D1+F يك فرمولاسيون تركيبي از پراكسيد هیدروژن و سديم فلورايد مي باشد كه ضمن داشتن اثرات آنتي سپتيكي ، اكسيژن رساني به بافت هاي دهاني و خاصیت ضدپوسيدگي باعث افزايش سلامت دهان و دندان و نيز احساس خنكي و تازگي در دهان ميگردد. با توجه به اينكه پراكسيد هيدروژن بعنوان ماده موثره در دهان شويه ها با خاصيت ضدالتهاب لثه/ ضدپلاک دندان و نيز جهت شستشوی جراحات و بافت های عفونی دهان مورد تائيد FDA (سازمان غذا و دارو آمريكا ) قرار گرفته است ، دهانشويه نانوسيل D1+F نيز بدليل دارا بودن پراكسيد هيدروژن بعنوان يك دهانشويه موثر و مناسب در بيماريهاي التهابی بافت محیطی پریودنتال كاربرد دارد .

پراكسيد هيدروژن داراي خواص سفيدكنندگي و از بين برنده لكه هاي دنداني نيز مي باشد و همچنين بدليل خواص اكسيد كنندگي باعث از بين رفتن بوي بد دهان ميگردد.

پراكسيد هيدروژن با دو مكانيسم اثر متفاوت بشرح ذيل بر روي پلاك هاي دنداني موثر مي باشد :

1- بدليل خواص آنتي ميكروبيال و نيز آزادسازي اكسيژن از تكثير جمعيت ميكروبي غيرهوازي موثر در بيماريهاي پريودنتال جلوگيري مي نمايد .

2- بدليل خاصيت جوشان و ایجاد حباب بر روي سطوح دنداني ، اثرات پاك كنندگي مكانيكي و يا سست كردن پلاك هاي ميكروبي را نيز دارا مي باشد .

همچنين پراكسيد هيدروژن به عنوان يك منبع آزاد كننده اكسيژن باعث افزايش سرعت ترميم زخم ها و اولسرهاي دهاني ، از بين بردن و كاهش ميزان التهابات بافت هاي دهاني ، جلوگيري از تشكيل پلاك هاي دنداني و بيماريهاي پريودنتال از طريق اثرات باكتريو سيدالي بر روي ميكروارگانيسم هاي غيرهوازي (پاتوژن هاي دهاني) ميگردد.

لكه هاي دنداني ناشي از وجود مولكولها و كمپلكس هاي آبي با وزن مولكولي بالا مي باشند كه طول موجهاي خاصي از نور را منعكس مي نمايند و باعث تغيير رنگ و تيره شدن دندان مي شوند. پراكسيد هيدروژن با تجزيه اين مولكولهاي پيچيده آلي وتبدیل آنها به مولکولهای با وزن مولکولی پائین باعث کمتر شدن میزان انعکاس نور و در نتيجه كاهش و يا حذف لكه هاي رنگي روي ميناي دندان ميگردد.

بوي بد دهان ناشي از وجود تركيبات حاوي سولفور فرار به فرم S-H ( گروههاي سولفيدريل) مي باشد كه تركيبات اكسيد كننده از قبيل پراكسيد هيدروژن باعث اكسيد شدن گروه S-H پروتئين ها و تبديل آنها به گروه S-S شده و در نتيجه باعث از بين بردن بوي بد دهان ميگردد.

فلورايد موجود در دهانشويه نانوسيل D1 + F اثرات ضدپوسيدگي را از طرق مختلف اعمال مي كند. فلورايد از طريق تجمع در بزاق و پلاك هاي دنداني سبب افزايش روند رمینرالیزاسیون مينا ميگردد. رمینرالیزاسیون اصطلاحا به پروسه ای گفته می شود که در آن مواد معدنی موجود درمینای دندان که در زمان دمینرالیزاسیون از مینا خارج شده بود دوباره به مینا باز می گردد. مهمترین ماده معدنی موجود در مینای دندان کمپلکس های فسفات کلسیم می باشد. پوسیدگی دندانها توسط نوع خاصی از باکتریهای تولید کننده باكتريهاي كاريوژنيك ايجاد ميگردد. محتويات معدني دندان ها به افزايش اسيد ناشي از توليد اسيد لاكتيك حساس مي باشند و دندانها دائما در پروسه دمینرالیزاسیون و رمینرالیزاسیون با بزاق دهان قرار دارند. زمانيكه pH سطح دندان به زير 5/5 كاهش پيدا مي كند پروسه دمینرالیزاسیون سريعتر از رمینرالیزاسیون اتفاق مي افتد كه باعث جداشدن موادمعدني از سطح دندان شده و پوسيدگي ايجاد ميگردد. كاهش pH درحدفاصل پلاك دندان باعث آزاد شدن فلورايد از پلاك هاي دنداني مي شود.

فلورايد آزاد شده و فلورايد موجود در بزاق بهمراه املاح كلسيم و فسفات سبب رمینرالیزاسیون و ايجاد مينا با ساختار كريستالي و مقاوم شده كه نسبت به اسيدها مقاوم مي باشد. پروسه دمینرالیزاسیون و رمینرالیزاسیون در تمام طول زندگي يك دندان ادامه پيدا مي كند.

فلورايد همچنين با جلوگيري از فعاليت باكتريهاي كاريوژنيك كه باعث متابوليزه شدن كربوهيدراتها و افزايش توليد اسيد مي شوند خواص ضد پوسيدگي دندان را اعمال مي كند.مطالعات آزمايشگاهي نشان ميدهند كه موجود بودن مقدار كم اما مداوم فلورايد سبب كاهش توليد اسيد توسط نوع خاصي از باكتريهاي كاريوژنيك بنام Streptococcus Mutans مي شود. فلورايد موجود در آب آشاميدني و ناشي از مصرف دهانشويه ها و ديگر محصولات دهان و دندان در بزاق دهان ذخيره ميگردد. بنابراين بزاق دهان با آزادسازي غلظت مداوم و در حد مجاز فلورايد در پلاك هاي دنداني و در پروسه رمینرالیزاسیون بعنوان مهمترين منبع ذخيره در جلوگيري از پوسيدگي دندان عمل مي كند.

نتیجه گیری

با توجه به اهمیت سلامت دهان و دندان در بهداشت جامعه و با توجه به مزایای سدیم فلوراید در کاهش پوسیدگی دندان و خواص پراکسید هيدروژن در کاهش بیماری های التهابی لثه مصرف روزانه دهانشويه حاوي فلورايد نانوسیل D1 + F پس از مسواك و به ويژه قبل از خواب توصيه ميگردد. حداقل نيم ساعت پس از استفاده از دهانشويه بايد از خوردن ، آشاميدن و يا شستشوي دهان خودداري نمود.

مطالعات انجام شده حاکی از آن است که فلوراید پوسیدگی دندان را در دندان های شیری به میزان50% -40% و در دندان های دائمي به ميزان 60% -50% کاهش می دهد. بنابراین استفاده از فلوراید در همه سنین توصیه می گردد. كليه اثرات ضدميكربي فرمولاسيون دهانشويه نانوسيلD1 + F مورد بررسي و آزمايش قرار گرفته و اثرات باكتريوسيدال اين دهانشويه بر روي میکرب هاي :

• Neisseria meningitidis

• Haemophilus influanzae

• Streptococcus pyogenes

• Streptococcus pneumonia

• Escherchia coli

• Bordotella bronchiseptica

• Pseudomonas aeruginosa

• Klebsiella pneumonia

• Candida albicans

• Staphylococcus aureus

تائيد گرديده است.