از سانوسیل تا نانوسیل

مقالات نانوسیل

 از سانوسیل تا نانوسیل
گروه داروسازي كيميا فام در سال 1380 بمنظور ارائه يك محصول ضدعفوني كننده كاملا" مطلوب دركشور، اقدام به عقد قرارداد با كمپاني سانوسيل سوئيس و واردات و بسته بندی مجدد تحت ليسانس محلول ضدعفوني كننده سانوسيل نمود.

سانوسيل با در نظر گرفتن بسياري از خصوصيات و مزاياي منحصر بفرد كه تا آن زمان در مواد ضدعفوني كننده موجود در كشور وجود نداشت ، تحولي چشمگير در عرصه ضدعفوني ايجاد نمود. طيف اثر گسترده كه حتي اسپورباكتريها بعنوان مقاومترين شكل ميكروارگانيسم بيولوژيك را در برميگرفت، موجب ثبت اين محصول بعنوان اولين استريليزان شيميائي در كشور گرديد. بي خطربودن آن براي انسان و محيط زيست ، باعث ايجاد كاربرد گسترده اي كه شامل كليه صنايع ، علوم پزشكي ، دامپزشكي ، دندانپزشكي و ساير علوم وابسته به آن ، صنايع آب و فاضلاب و مصارف خانگي و .. ميگرديد، عدم نياز به خنثي سازي و عدم ايجاد باقيمانده سمي و ديگر مزايا زياد موجب گرديد در مدت كوتاهي سانوسيل بعنوان جايگزيني براي مواد ضدعفوني كننده موجود در كشور انتخاب گردد.

به جرات ميتوان گفت قدرت اثر و گستردگي كاربرد و سلامت موجود در سانوسيل تقريبا" در هيچ محصول ضدعفوني كننده اي وجود ندارد.

در اين زمان بخش تحقيق و توسعه گروه داروسازي كيميا فام علاوه بر انجام آزمايشات مختلف تحقيقاتي و باليني بر روي سانوسيل، اقدام به فرمولاسيون محصولات مختلف سانوسيل به اشكال اختصاصي از جمله ضدعفوني كننده هاي آب ، ميوه و سبزي ، هوا ، دست ، سطوح ، آكواريوم و ... نمود كه در مدت كوتاهي موجب گرديد مصرف كنندگان اين محصولات باتوجه به نياز خود اقدام به استفاده از آن محصول نمايند. ضمن اينكه به موازات اين اقدام انجام عمليات Repack تحت ليسانس سانوسيل سوئيس نيز صورت مي پذيرفت. باتوجه به ويژگي بي خطري سانوسيل براي استفاده انسان بيشتر موارد مصرف محصولات ذكر شده در ارتباط مستقيم با مصارف خانگي قرار داشت و موجب ارتقاء سطح بهداشت عمومي جامعه خصوصا" در موارد اضطراري مي گرديد.

در ادامه حركت ، گروه تحقيق و توسعه با ياري خداوند متعال و همت والاي مديران و تلاش ساير پرسنل گروه داروسازي كيميافام و با پشتوانه دانش و تكنولوژي كسب شده اقدام به توليد داخلي محصول با نام نانوسيل كرد. پروژه اي بسيار خطير و توانفرسا كه در ابتداء تا حدود زيادي غيرممكن مي نمود. عليرغم بسياري از مشكلات و موانع موجود ، در مرحله اول با احداث بخش توليد جداگانه منطبق براصول CGMP به سمت توليد نانوسيل گام برداشته شد. روزها و شبهاي مديدي روند تحقيقات و فرمولاسيون ادامه پيدا نمود و هربار افق روشن دستيابي به تكنولوژي جديد و بومي نمودن آن موجب ميگرديد تا تمامي پرسنل كوشا و مخلص گروه داروسازي كيميافام از حركت خود نااميد نباشند.

در ابتداء ، برنامه زمانبندي 5 ساله براي حصول به تكنولوژي و فرمولاسيون اين محصول جهت توليد داخل در نظر گرفته شد كه با كمك خداوند و معجزه حركت گروهي اين پروژه ظرف مدت 2 سال به انجام رسيد.

اين پروژه سنگين و توانفرسا به همت تمامي فرزندان اين ملت بزرگ در تمامي قسمت هاي گروه داروسازي كيميا فام از راس هرم مديريت تا پائين ترين سطح اجرائي با سرعت باورنكردني و شگفت آور به انجام رسيد و اينك براي اولين بار در داخل كشور تكنولوژي ساخت يك ماده ضدعفوني كننده كه در بيش از 100 كشور دنيا اعم از كانادا ، اتحاديه اروپا ، هند ، ژاپن و ... بصورت واردات تحت ليسانس انجام ميگيرد، بومي گرديده و به ويترين افتخارات جوانان كشور اضافه گرديد.

گروه داروسازي كيميافام پس از دستيابي به اين موفقيت بزرگ ابداع خود را دراداره ثبت مالكيت صنعتي به ثبت رسانده و بلافاصله مفتخر به اخذ مدارك تائيديه وزارت محترم بهداشت ، درمان و آموزش پزشكي جهت توليد و ارائه محصول در داخل كشور گرديد.

گروه داروسازي كيميافام آمادگي خود را جهت همكاري در تمامي پروژه هاي علمي با ساير مراجع و مجامع علمي اعلام ميدارد.