دستور العمل ضد عفونی سبزیجات در مقیاس صنعتی

مقالات نانوسیل

دستور العمل ضد عفونی سبزیجات    در مقیاس صنعتی
دستور العمل ضد عفونی سبزیجات در مقیاس صنعتی

محلول ضدعفونی کننده نانوسیل به دلیل اثربخشی بر طیف اثر وسیعی از میکروارگانیسم ها ، در کاهش بار آلودگی کاهو و سبزیجات بسیار موثر می باشد.

محلول نانوسیل فاقد رنگ و بو می باشد ؛ درنتیجه بعد از عملیات ضدعفونی کاهو و سبزیجات ، بوی نامطبوعی بر جای نگذاشته و مطلوبیت مصرف سالاد و سبزیجات را برای مشتریان افزایش می دهد . محلول نانوسیل موجب افزایش طراوت و شادابی کاهو و سبزیجات می گردد و رنگ سبزیها را بخوبی حفظ می کند . حفظ رنگ تربچه های قرمز در مقایسه با زمانی که با کلر ضد عفونی می گردند ( ضد عفونی با کلر موجب کمرنگ شدن و بد رنگی تربچه های قرمز می شود ) ، قابل توجه می باشد .

زمان ماندگاری کاهو و سبزیجات پس از ضد عفونی با نانوسیل حداقل 2 برابر در مقایسه با استفاده از سایر مواد ضدعفونی کننده افزایش می یابد . برای دستیابی به بیشترین زمان ماندگاری ، کاهو و سبزیجات، می باید پس از ضدعفونی کاملا خشک شوند.

پس از استفاده از محلول نانوسیل ، نیازی به آبکشی مجدد سبزی نمی باشد. این مساله از چند جهت حائز اهمیت است :

1- از آلودگی ثانویه سبزیهای ضدعفونی شده با آب آبکشی، جلوگیری می شود.
2- آب مورد نیاز برای آبکشی صرفه جویی شده و هزینه تولید به مراتب کاهش می یابد.
3- زمان مورد نیاز برای آبکشی صرفه جویی می شود . این زمان در هنگام استفاده از کلر برای ضدعفونی هر 100 کیلوگرم سبزی ، 20 تا 30 دقیقه است که در مجموع در هر روز کاری، 12 ساعت کار ، 5 تن سبزی ، 4خط تولید و معادل 25 ساعت کاری صرفه جویی می شود.
4- نیروی کاری لازم برای اجرای آبکشی مجدد ، حذف می شود.
5- از اهمال و بی دقتی در شستشوی سبزیجات، به دلیل طولانی شدن مراحل آن جلوگیری می شود.
6- با توجه به موارد ذکر شده در وقت و هزینه صرفه جوئی شده و حجم روزانه ی تولید، افزایش می یابد.

دستورالعمل شستشو و ضدعفونی سبزیجات ( با استفاده از محلول نانوسیل D7 )
دستورالعمل زیر بر مبنای وجود 3 وان در خط تولید آماده شده است که کاربرد هر کدام از وان ها به شرح زیر است :
وان شماره 1(گل گیری): به منظور شستشوی اولیه سبزیجات و جدا شدن گل و لای آنها
وان شماره 2(انگل زدائی): غوطه ور سازی سبزی در آب حاوی دترجنت
وان شماره 3(گندزدائی): غوطه ور سازی سبزی در آب حاوی محلول گند زدا

مرحله اول: پاکسازی و گل گیری

1- پاکسازی اولیه شامل جدا کردن ساقه های بلند و حذف تکه های زائد و غیر قابل مصرف
2- غوطه وری در وان شماره 1 ( محتوی 1000 لیتر آب معمولی ) به مدت 15 دقیقه، تأکید میشود این مرحله قبل از اضافه کردن دترجنت و یا ماده ضدعفونی کننده به سبزیجات صورت بگیرید. زیرا میزان اثر دو مرحله ی بعد را افزایش خواهد داد و از طرفی نیاز به دور ریختن آب مورد استفاده در وان شماره 2 و 3 ، پس از هر بار شستشو به دلیل عدم مخلوط شدن با گل و لای سبزی، نمی باشد.
3- غوطه وری در وان شماره 2 ( محتوی 1000 لیتر آب معمولی و2-4 قطره دترجنت به ازای هر لیتر آب ) به مدت 3 دقیقه

مرحله دوم: ضدعفونی کردن کامل

4- اضافه کردن4 لیتر نانوسیل D7 به 1000 لیتر آب موجود در وان شماره 3 و قرار دادن سبزیهای خارج شده از وان شماره 2 در وان شماره 3 به مدت 30 دقیقه
توجه : یک بشکه 200 لیتری را از آب پر کرده و 1 لیتر نانوسیل D7 به آن اضافه نمائید. مقدار آب کم شده در اثر خارج کردن سبزی را با آب آماده شده در بشکه ذکر شده تامین کنید . در ضمن حجم آب نهایی وان شماره 3 که دارای ظرفیت 1000 لیتر آب است ، نباید از 950 لیتر کمتر شود .

مرحله سوم : ادامه عملیات مطابق روال معمول

دستورالعمل شستشو و ضدعفونی ( خطوط تولید ) :
برای اجرای صحیح عملیات ضدعفونی و جلوگیری از ایجاد مقاومت باکتریایی و قارچی ، علاوه بر ضدعفونی سبزیجات،خطوط تولید ، کانوایرها ، وان های شستشو و دیگر سطوح نیز می بایست ضدعفونی شوند . لازم به ذکر است که برای دستیابی به یک ضدعفونی صحیح ابتدا باید کلیه قسمتها توسط یک ماده رسوب زدا و یک شوینده یا دترجنت ، به خوبی شستشو و پاکسازی شود تا ماده ضدعفونی کننده بتواند به حداکثر کارایی برسد .عملیات ضدعفونی با نانوسیل باید در سه مرحله زیر انجام گردد:

1- ضدعفونی مقدماتی : با استفاده از محلول نانوسیل D6 ( استریل کننده )
2- ضدعفونی روزانه : با استفاده از محلول نانوسیل D2 ( ضدعفونی کننده )
3- ضدعفونی دوره ای : با استفاده از محلول نانوسیل D6 ( استریل کننده )

ضدعفونی مقدماتی:
در ابتدای مصرف نانوسیل، باید یک مرحله ضدعفونی کامل (در حد استریل) روی خطوط تولید و وان های شستشو انجام گیرد تا کلیه مقاومتهای باکتریایی و قارچی ایجاد شده با مواد ضدعفونی کننده مصرفی قبلی از بین برود . بدین منظور از نانوسیل D6( استریل کننده ) استفاده نمایید .بدین ترتیب که روی خطوط تولید شامل توری ها ، کانوایرها و وان ها نانوسیل D6 را اسپری نمایید و اجازه دهید که خشک شود .پس از خشک شدن نیازی به آبکشی نمی باشد . مدت زمان خشک شدن نباید کمتر از 20 دقیقه باشد .در صورتی که خشک شدن سریع صورت گرفت ،اسپری کردن را به دفعات تکرار نمایید.قبل و بعد از انجام عملیات فوق از قسمتهای مختلف نمونه برداری انجام داده و کشت میکروبی بگیرید و نتایج را با هم مقایسه نمایید . در صورتی که کاهش قابل توجهی در مقدار آلودگی دیده نشد باید عملیات با دقت تکرار شود تا بار آلودگی به حداقل ممکن برسد.

ضدعفونی روزانه :
بطور روتین ضدعفونی روزانه را با نانوسیل 2 - 0/5%( اضافه کردن نانوسیل غلیظ به میزان 5-20 لیتر در 1000لیتر آب سالم) و یا استفاده مستقیم از نانوسیل D2، انجام دهید . قابل ذکر است میتوان نانوسیل D2 را نیز به نسبت یک به دو رقیق کرده و از آن استفاده نمود.مسیر لوله ها را با نانوسیل 2 - 0/5% پر کرده و اجازه دهید به مدت 20 دقیقه به همان حال بماند و سپس آن را تخلیه نمایید .خطوط تولید شامل توری ها کانوایرها و وان ها و دیگر سطوح را نیز با اسپری کردن محلول D2 ضدعفونی نمایید. پس از خشک شدن نیازی به آبکشی نیست. مدت زمان خشک شدن نیز نباید کمتر از 20 دقیقه باشد.

ضدعفونی دوره ای :
بر اساس حجم عملیات ، بصورت ادواری تمامی قسمتهای مورد نیاز برای ضدعفونی را با محلول نانوسیل D6به همان روش روزانه ضدعفونی نمایید تا از مقاومت باکتریایی و قارچی پیشگیری شود.

الهام رشیدی
کارشناس میکروبیولوژی