دهانشویه برای محافظت دندان بیماران دیابتی

مقالات نانوسیل

 دهانشویه برای محافظت دندان بیماران دیابتی
دهانشویه‌ی فلوراید دار چگونه به بیماران دیابتی کمک میکند؟

تمیز کردن منظم دندانها، به خصوص برای افراد دیابتی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. زیرا آنها اغلب از خشکی دهان یا "رزوستومی" رنج می‌برند. خشکی دهان (بطور مزمن) می‌تواند منجر به پوسیدگی دندان‌ها شود زیرا بزاق کافی برای شستشوی باقیمانده های غذائی و باکتریها وجود نداشته و فساد و تجزیه باقیمانده غذا، سبب اسیدی شدن محوطه دهان و متعاقباً منجر به پوسیدگی دندانها می‌شود،.

اگر شما مبتلا به دیابت هستید و اغلب اوقات از خشکی دهان رنج می‌برید، دندانپزشک و یا متخصص بهداشت دهان و دندان شما ،احتمالاً یک شستشو دهنده ی فلوراید دار را به شما پیشنهاد می‌کند. بیشتر این شستشو دهنده ها شیرین کننده های مصنوعی دارند که قند خون را تحت تاثیر قرار نمی‌دهند. اما توجه داشته باشید که ممکن است دهانشویه‌‌های فلوراید دار، که حاوی قند می‌باشند، بر کنترل قند خون در افراد دیابتی تاثیر سوء بگذارند.

روی هم رفته، دهانشویه‌ی فلوراید دار بی خطر است. اما ضروری است هنگام مصرف مطابق دستورالعمل آن استفاده گشته و از بلعیدن دهانشویه اجتناب گردد. به منظور محافظت از دندانهای بیماران مبتلا به دیابت، ممکن است انواع مختلفی از شیوه‌های تخصصی درمان با فلوراید به این دسته از بیماران، توصیه شود، اما همواره یکی از بهترین راهکارها برای جلوگیری از پوسیدگی دندانها و بیماریهای لثه، برای کسانی که دیابتی هستند این است که از یک رویه ثابت و سازگار با بهداشت دهان و دندان شامل روزانه دوبار مسواک زدن با خمیر دندان‌های حاوی فلوراید و یکبار نخ دندان کشیدن ، و یکبار استفاده از دهانشویه ی فلوراید دار مناسب مانند " دهانشویه D1+F "، پیروی نمایند .

اگر شما دیابتی و در نتیجه مستعد ابتلا به خشکی دهان هستید ،ممکن است نیاز باشد تا برای خلاصی از باکتریها و ذرات غذائی به تعداد دفعات بیشتری مسواک بزنید. توجه کنید که از یک مسواک نرم برای محافظت از لثه ها ضروری است.

الهام رشیدی
کارشناس میکروبیولوژی