فلوراید یعنی محافظت در برابر پوسیدگی دندان

مقالات نانوسیل

 فلوراید یعنی محافظت در برابر پوسیدگی دندان
فلوراید با پوسیدگی دندان مبارزه می‌کند

فلوراید با سخت تر کردن سطح دندان‌ها، آن‌ها را محافظت کرده و به جلوگیری از پوسیدگی دندان کمک می‌کند.

آب آشامیدنی:
افزودن فلوراید به آب آشامیدنی یکی از راه های ساده و بسیار مقرون به صرفه‌ی حفاظت از فساد دندان کودکان و بزرگسالان می باشد. اگر از میزان فلوراید در سیستم آب منطقه خود مطمئن نیستید، کافیست از دندانپزشک خود سوال کنید. اگر متوجه شدید که آب فاقد فلوراید است، دندانپزشک شما ممکن است قرص های فلوراید و یا قطره‌ی آن را به منظور کمک به حفاظت از دندان، برای شما و خانواده تان، تجویز کند.

سعی نمایید خود و خانواده‌اتان بجای نوشیدنی‌های شیرین مانند نوشابه که می‌تواند خطر ابتلا به پوسیدگی دندان را افزایش دهد همواره آب فلوراید دار بنوشید. ممکن است آب‌های بطری مناسب و سالم به نظر برسند، اما آب‌های بطری دارای فلوراید نیستند، بنابر این بهتر است در مورد مزایای استفاده از آب شیر حاوی فلوراید در برابر آب بطری فاقد فلوراید تعمق نمایید.

خمیر دندان:
خمیر دندان‌‌های حاوی فلوراید هم در کودکان و هم در بزرگسالان به جلوگیری از پوسیدگی دندان کمک می‌کنند. همواره باید به مسواک زدن فرزندان خود نظارت داشته باشید. علاوه بر این، کودکان زیر شش سال باید به اندازه یک نخود کوچک از خمیر دندان فلوراید، استفاده کنند.

دهانشویه:
یکی دیگر از راه‌های محافظت دهان شما و خانواده‌اتان، شستشوی دهان با دهانشویه حاوی فلوراید است. امروزه بسیاری از مارک های دهانشویه ، در ترکیب محصول خود حاوی فلوراید می‌باشند.

راه های دیگر مبارزه با پوسیدگی دندان:
• پر کردن دندان های پوسیده
• مصرف غذاها و نوشیدنی های فاقد شکر
• دوبار مسواک زدن روزانه و یکبار نخ دندان کشیدن (بویژه بعد از غذا)
• ویزیت منظم توسط دندانپزشک

الهام رشیدی
کارشناس میکروبیولوژی