اصول حذف پلاکهای دندان

مقالات نانوسیل

 اصول حذف پلاکهای دندان
مراقبت از سلامت دهان و دندان

حتما شما می دانید که می توانید احتمال پیشرفت بیماری‌های خطرناک لثه را بوسیله یک سری اصول مراقبتی روزانه نظیر، دوبار مسواک زدن، یکبار نخ دندان کشیدن و استفاده از دهانشویه کاهش دهید؟ همچنین در نظر داشته باشید که این مراقبت های مداوم ، سبب حذف پلاکهای دندان گشته و میتوانند از التهاب لثه که قبل از بیماری لثه بروز می کند،پیشگیری نماید.

اما گاهی با وجود سختکوشی شما در مراقبت از بهداشت و سلامت دهان، یک حادثه مانند ضربه به صورت و یا لب پر شدن و یا شکستن یک دندان، میتواند به عصب و یا پالپ دندان صدمه زده و موجب شود تا شما به روت کانال نیاز پیدا کنید.

ممکن است فکر کنید که روت کانال یک عمل دردناک می‌باشد، اما برای اکثر مردم داشتن یک دندان پر شده در دهان دردناک تر از روت کانال است. عمل روت کانال میتواند بهترین راه برای حفظ دندان آسیب دیده باشد.

گاهی اوقات ممکن است عصب دندان آسیب ببیند ولی شما هیچ علامت و نشانه ای از آن نداشته باشید. اما در اکثر موارد، نشانه‌‌های شایع عفونت دندان که ممکن است نیاز به روت کانال داشته باشد عبارتند از؛ دندان درد، تغییر رنگ دندان و یا تورم آن بخش از لثه که نزدیک به دندان آلوده می باشد.

روت کانال یک عملیات کوچک جراحی ست که طی آن دندانپزشک منطقه آسیب دیده را بی حس میکند و با ایجاد یک حفره دسترسی، بافت فاسد را بر میدارد. سپس حفره را در همان جلسه ویزیت و یا جلسه بعدی میبندد. در نهایت دندان بطور دائم پر میشود و یا بر روی آن تاج دندان قرار میگیرد.

عمل روت کانال معمولا با موفقیت انجام می‌شود اما مراقبت های روزمره دهان و دندان به منظور کاهش خطر ابتلا به عفونت پس از عمل و عوارض آن، بسیار مهم است.

حذف پلاکهای دندان با روش صحیح و مناسب بویژه بعد از روت کانال بسیار حائز اهمیت می باشد. مسواک زدن، نخ دندان کشیدن و استفاده از دهانشویه مناسب مانند دهانشویه D1 به تمیز نگه داشتن منطقه تحت عمل روت کانال جلوگیری از ایجاد پلاک دندان کمک شایانی می کند.

الهام رشیدی
کارشناس میکروبیولوژی
13/12/92